keep talking...

webmaster

default.cz


Home
 
Lyrics
Album guides
Biography
Discography
Floydopedia
Calendar
Photo gallery
Czech & Slovak revivals

Česky

               
     time to meet    
 ještě nevím 
      Praha   
               
PinkFloyd.cz Česky
Did you know that David Gilmoure mocked the Shine On You Crazy Diamond lyrics during a rehearsal for a gig in Tampa in 1994, singing “shine on, you crazy bastard”? Did you know that Pink Floyd were the first band ever to use synths for composing music and that they contributed to the develompent of synthesizers? Did you know that during one of the concerts Roger Waters told a drunk fan to come closer to the stage and then spat on him?
 Did you know... 

Rádio K.A.O.S.

(úvod - napsáno Rogerem Watersem)

Benny je velšský horník. Zbožňuje rádio. Je mu 23 let, má manželku Molly. Mají synka, malého Bena, kterému jsou 4 roky a také malé miminko. Obě děti jsou podobné Bennyho dvojčeti Billymu, který předstírá, že o ničem neví.
Důl, kde Benny pracuje, je zavřen "tržními silami". Mužský pěvecký sbor přestal zpívat, vesnice umírá.
Jednou večer vzal Benny Billyho na hospodský tah. Opilý, v návalu vzteku proti obchodu a ekonomice, si Benny vylil vztek na výloze obchodu s elektrotechnikou, která byla plná televizí ukazujících falešnou blahosklonnost Margaret Thatcherové. Jako náhradu za spáchané příkoří Benny ukradl mobilní telefon. Později v noci Benny nebezpečně balancuje na zábradlí z betonových bloků na mostě přes dálnici. Tu samou noc je zabit řidič taxíku betonovým blokem, který se zřítil ze stejného mostu na jeho auto...
Policie se přišla vyptávat Bennyho, který schoval telefon pod deku na Billyho invalidním vozíku.
Billy je jiný. Je schopen přijímat rádiové vlny přímo, bez použití rádia. Zkoumá vlastnosti mobilního telefonu a pochopí princip, na jakém pracuje.
Benny je poslán do vězení. Billy cítí, jako by mu někdo odsekl polovinu těla. Chybí mu Bennyho noční konverzace s ostatními rádiovými nadšenci po celé zemi. Molly, která už nevydržela tlak událostí, přiměla Billyho, aby se odstěhoval k jeho prastrýci Davidovi, který během druhé světové války emigroval do USA a byl přinucen pracovat na projektu Manhattan, který se zabýval výrobou atomové pumy. Nyní hledá odpuštění. Prastrýc David je také nadšenec do rádia, často mluví se svými kamarády o Černých horách (Black Hills = symbol domova), jeho mládí, Mužském pěveckém sboru, o domově. Velmi ho mrzí, že média zlehčují důležité problémy a vytváří tak jen tzv. "mýdlovou operu státu". Právě proto ho velmi povzbudí a potěší koncert Live Aid (13.6. 1985, Wembley Stadium, Anglie a současně ve Philadelphii, USA, druhý největší charitativní koncert ve prospěch afrických zemí postižených hladomorem, po svém pokračovateli Live8). Billy naslouchá Davidovi a uvědomuje si pravdu, kterou starý muž říká...
Billy experimentuje s mobilním telefonem, naučí se volat i bez přístroje. Poté uspěl i u počítačů a hlasových syntezátorů a naučil se pomocí nich mluvit.
Billy navázal kontakt s Jimem, DJ v rádiu K.A.O.S. - renegátské rockové stanici, která osaměle bojuje proti formální podobě vysílání, Billy a Jim se stanou dobrými přáteli, zatímco Reagan a Thatcherová bombardují Libyi. Billy to pokládá za pouhé "politické ohňostroje", které mají pouze odvrátit pozornost od problémů uvnitř státu.
Billy rozvinul své schopnosti do bodu, kdy může kontrolovat nejmocnější počítače světa. Plánuje svou vlastní "zábavu". Simuluje nukleární útoky na všechny jaderné mocnosti, ale deaktivuje vojenské možnosti "sil, které jsou" na protiútok.
V extrémních situacích se zcela změnilo vnímání lidí. Panika, smích, soucit...
V bunkru SAC voják s bílou kravatou otočil klíčem, aby spustil protiútok. Nic se nestalo. Bezmocně kopl do konzoly a zranil si přitom, nohu. Může jen sledovat přibližující se tečky na radaru. Jak se blíží zásah, myslí na svou ženu a děti. Zakrývá si rukama uši...
Ticho. Bílá je pryč. Černá je pryč. Světla jsou pryč. Nestalo se to, jsme pořád naživu!
Billy vyděsil celou Zemi přesvědčivostí své iluze.
Po celé temné straně planety, kde je noc, se rozsvěcují svíčky. V hospodě, v Billyho rodné vesnici jeden muž začal zpívat a ostatní se přidávají.
Příliv se zvedá.
Billy je doma.
 
Fanklub
English version by:
Vít Benešovský, Jan "Johnny" Petrus


Fanclub
History
Membership
Meetings
We offer
Contact
About pf.cz

...keep talking